HEINZEL GROUP przekształca papiernię Laakirchen w jeden z największych zakładów produkujących opakowaniowy papier makulaturowy w Europie!

Laakirchen, 19 października 2021 roku. Rady nadzorcze Laakirchen Papier AG i Heinzel Holding GmbH podjęły decyzję o zakrojonych na szeroką skalę inwestycjach w zrównoważony rozwój austriackiej papierni Laakirchen, mając na względzie przyjazną dla środowiska przyszłość. W ramach programu inwestycyjnego o wartości ponad 100 milionów Euro maszyna papiernicza 11 (PM11), która dziś produkuje papier SC wykorzystywany do druku czasopism, katalogów i materiałów reklamowych, zostanie przekształcona w wysokowydajną maszynę do produkcji opakowaniowych papierów makulaturowych (CB).

„Papiery makulaturowe to produkty przyszłości dla biogospodarki o obiegu zamkniętym”, mówi Kurt Maier, Dyrektor Generalny HEINZEL GROUP. „Po osiągnięciu łącznej produkcji ponad miliona ton przy wykorzystaniu dwóch maszyn papierniczych, Laakirchen stanie się jednym z największych zakładów produkujących te produkty w całej Europie”.

Przygotowania do przebudowy i uzyskania niezbędnych pozwoleń już się rozpoczęły. Pierwsze produkty z PM11 pojawią się na rynku w połowie 2023 roku. „Oznacza to jednocześnie nasze całkowite wycofanie się z rynku papieru publikacyjnego w 2023 roku” – mówi Franz Baldauf, Dyrektor Finansowy Laakirchen Papier AG. „Do tego czasu chcemy konsekwentnie zaopatrywać klientów kupujących dziś od nas papier SC. To ważne, biorąc pod uwagę obecny niedobór papieru na rynku”, mówi Baldauf.

Szeroka na 8,90m PM11 będzie produkować papiery z makulatury o gramaturze 70 g/m2 i wyższej. Testlinery i fluting przeznaczone do produkcji tektury falistej wykorzystywanej w opakowaniach przemysłowych i konsumenckich, dla produktów rolnych i dla sektora e-commerce oferowane będą pod nazwą STARBOARD. Po osiągnięciu pełnej wydajności PM11 będzie produkować ponad 550 000 ton papieru rocznie.

Zmiana profilu produkcji wymaga znacznych inwestycji w Laakirchen. Zostanie na przykład zbudowany dodatkowy beztlenowy system oczyszczania ścieków do produkcji biogazu, dzięki czemu w papierni zmniejszy się zużycie paliw kopalnych. „Dzięki tej inwestycji HEINZEL GROUP umacnia swoją pozycję wiodącego producenta papierów makulaturowych”, mówi Sebastian Heinzel, akcjonariusz HEINZEL GROUP. „Rynek ten bardzo się rozwija, nie tylko ze względu na rozwój e-commerce i tendencję do wypierania opakowań z tworzyw sztucznych.

Papiernia Laakirchen posiada bezkonkurencyjne atuty: lokalizację w samym sercu Europy oraz wydajne i nowoczesne maszyny”. Dostawy surowców wtórnych dla Laakirchen zapewni Bunzl & Biach, firma handlowa należąca do HEINZEL GROUP i zajmująca się handlem makulaturą. Papiery z Laakirchen będą sprzedawane wraz z produktami Raubling Papier GmbH za pośrednictwem własnej sieci Grupy Heinzelsales.